czwartek, 18 lipca 2013

Wilk leśny

Wilk leśny (Canis lupus nubilus) – średniej wielkości podgatunek wilka, zamieszkuje południowe części Gór Skalistych, północno-zachodnie części Stanów Zjednoczonych i południowo-zachodnią, wschodnią i północno-wschodnią Kanadę oraz południowo-wschodnią Alaskę. Podgatunek o różnorodnym kolorycie, od barwy szarej, ciemnoszarej, żółto-szarej do czerwonawej. Rozpowszechniony na dużym obszarze w niektórych miejscach zagrożony, legalne polowania dozwolone na terenie Kanady. Wytworzył wiele form geograficznych różniących się umaszczeniem:
  • wilk amerykański (C. l. n. nubilus) – przedstawiciel typowy tego podgatunku. Zamieszkuje Saskatchewan i Manitobę oraz północno-wschodnie tereny USA (patrz wyżej).
  • wilk z Vancouver (C. l. n. crassodon) – zamieszkuje wyspę Vancouver, średniej wielkości, koloryt sierści z odcieniami szarego aż do czarnosiwego.
  • wilk z gór Cascade (C. l. n. fuscus) – zamieszkuje góry Cascade na obszarze Kanady i północnych części USA, zwany również wilkiem brązowym z powodu swego brunatno-szarego ubarwienia. Średniej wielkości, waga ok. 40–50 kg.
  • wilk nowofundlandzki (C. l. n. youngi) – wymarła forma wilka amerykańskiego, zamieszkiwał Nową Fundlandię i Labrador, średniej wielkości i o prawie białej sierści.
  • wilk labradorski (C. l. n. labradorius) – różne warianty sierści od czarnej do prawie białej, średniej wielkości. Zamieszkuje płw. Labrador.
  • wilk z południowych gór skalistych (C. l. n. youngi) – wymarły, zamieszkiwał amerykańskie stany Nevadę, Utah i Kolorado. Było o zwierzę średniej wielkości o jasnej sierści.
  • wilk z północnych gór skalistych (C. l. n. irremotus) – wilk o jasnej sierści, występowanie półocne Góry Skaliste do Alberty, prawdopodobnie na większości terenach wymarły.
  • wilk z zatoki Hudsona (C. l. n. hudsonicus ) – średniej wielkości, zimą ubawienie białe, wiosną szarawe, czasem nazywany "amerykańskim wilkiem tundrowym". Żyje na zachód i północ od Zatoki Hudsona, n a obszarze Terytoriów Północno-Zachodnich oraz prawdopodobnie północnej Manitoby. Często podąża za stadami karibu.
  • wilk z Archipelagu Aleksandra (C. l. n. ligoni ) – zamieszkuje Archipelag Aleksandra, jeden z najmniejszych amerykańskich wilków, o krótkiej i ciemnej sierści.
Od 1926 był uważany za podgatunek wymarły w Stanach Zjednoczonych, ale przeprowadzone badania wykazały, że wilki żyjące w stanach Minnesota, Wisconsin i Michigan to Canis lupus nubilus.[2]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz